Фахове обговорення нових правил на ринку насіння України

  3 серпня 2017 року в НААН України відбудеться перша загальноукраїнська конференція «Нові правила на ринку насіння: рік досвіду на шляху до міжнародних практик».

  Мета заходу - організація професійної дискусії на рівні держави щодо нових правил роботи на ринку насіння України, практики її впровадження та потреб їх  вдосконалення.
 Захід проводиться за спільної ініціативи Мінагрополітики, Національної академії аграрних наук України, Асоціації «Українське насіннєве товариство», Насіннєвої асоціації України, Українського клубу  аграрного бізнесу.
  В роботі візьмуть участь представники всіх профільних центральних органів виконавчої влади – Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, державних установ – Українського інституту експертизи сортів рослин, ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», які будуть представлені як керівництвом, так і відповідальними виконавцями з окремих напрямків, а також представники провідних виробників та споживачів насіння.
    В цьому заході приймуть участь фахівці з насінництва, селекції сільськогосподарських культур Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. Вони мають пропозиції для вдосконалення правил роботи на насіннєвому ринку України, які не достатньо захищають інтереси працівників самої галузі насінництва та не належному рівні забезпечують реальне підвищення якості сертифікованої продукції. Натомість прийняті правила досить суттєво акцентовані на кінцеву ланку насінництва – реалізацію готової продукції, тобто, надають переваги суб’єктам насінництва в особі «фізичних осіб – підприємців в сфері реалізації насіння» і відповідним державним службам, які взяли на себе всі управлінські, контролюючі та регламентуючі (платні) функції.
    Зміст конференції – інформації учасників щодо актуальних питань у сферах охорони прав на сорти рослин та насінництва/розсадництва із практичним обговоренням. За результатами, будуть підготовлені пропозиції, які опрацьовуватимуться робочою групою з насінництва з метою прийняття відповідних рішень для удосконалення нормативної бази з насінництва.

ДОВІДКОВО:
З метою гармонізації законодавства України у сфері насінництва та розсадництва до законодавства ЄС та СОТ, удосконалення національної системи сертифікації насіння і садивного матеріалу Верховною Радою України 08.12.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами» (№ 864-VIII) (далі — Закон). Законом внесені зміни до Законів України «Про насіння і садивний матеріал», «Про охорону прав на сорти рослин».
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону встановлено, що Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування (опубліковано 31.12.2015 року), тобто 30.06.2016 року.

   31.05.2016 Рада прийняла проект Закону № 4739 «Про внесення змін до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами» (щодо відтермінування набрання чинності окремих положень)», яким передбачено, що «цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року», крім ряду пунктів і абзаців, які «набирають чинності з дня його опублікування», тобто 30.06.2016 року.
   На даний час ринок насіння України регулюється у відповідності до внесених змін до Закону.
 Насіння, вироблене або імпортоване, згідно законодавства має бути сертифіковане. Cертифікацією насіння/садівного матеріалу буде займатись державне підприємство, підпорядковане Міністерству аграрної політики і продовольства України.
   До вересня 2014 року
сертифікацією насіння займалась Українська державна насіннєва інспекція відповідно до Закону України «Про насіння і садівний матеріал» в складі державної інспекції сільського господарства України. 10.09.2014 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 442 було прийнято рішення про ліквідацію Держсільгоспінспекції. Її функції були покладені на новоутворену Держпродспоживслужбу, однак пізніше сертифікацію насіння передали Мінагрополітики.
Зі сфери управління Держсільгоспінспеції до сфери управління Мінагрополітики було передано державне підприємство "Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції", зокрема РОЗПОРЯДЖЕННЯМ
 Уряду від 7 грудня 2016 року № 934-р  прийнято рішення про віднесення цілісного майнового комплексу державного підприємства "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства.

   21 лютого 2017 року на засіданні Кабінету Міністрів України було затверджено Порядок проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу.
Визначено механізм проведення сертифікації органами з оцінки відповідності та
аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами). Також були затверджені форми заяв для проведення сертифікації та форми сертифікатів.